Jak wybrać fotografa?

Przewrotny tytuł, gdy artykuł taki pisze fotograf? 😉 Możliwe, ale wbrew pozorom nie będzie to artykuł w stylu „przyjdźcie do nas koniecznie”. To będzie kilka naprawdę praktycznych wskazówek, na co zwrócić uwagę, gdy szukacie fotografa. W jakimkolwiek celu – fotografia dziecięca, noworodkowa, ślubna, sesja ciążowa – cokolwiek Cię interesuje – koniecznie przeczytaj.

1. Rekomendacje.

Fotografia to taka branża, z której przeciętna osoba na co dzień raczej nie korzysta. Kupując pieczywo, codziennie chodzisz do różnych piekarni, kupujesz różne chlebki – i w końcu trafiasz na swoje ulubione miejsca i rodzaje. Jeśli chodzi o fotografa – trafiasz do niego dość sporadycznie, a tym samym chcesz być od razu zadowolony z efektów. Pierwszy etap poszukiwań warto więc oprzeć o rekomendacje – rodziny, znajomych. Może gdzieś byli, robili, widzieli i są w stanie coś polecić. Sprawdzone info to jedna z lepszych podstaw do podjęcia decyzji.
Ale uwaga! Samo „polecam iść tu czy tam” to moim zdaniem za mało. Koniecznie zapytaj, dlaczego dana osoba poleca te, a nie inne studio fotograficzne? Czy chodzi o jakość, a może o cenę? Może byli zadowoleni z wizji artystycznej fotografa, a Tobie bardziej zależy na niskiej cenie – a może na odwrót. Koniecznie, koniecznie dopytaj o podstawy rekomendacji (lub jej braku).

2. Portfolio

I tu od razu przechodzimy do drugiej, najważniejszej w przypadku fotografa kwestii – sprawdź portfolio. Mus, podstawa. Bez tego nie wybieraj; na podstawie tylko i wyłącznie numeru, który dostałaś od koleżanki. Ilu fotografów, tyle stylów. Nie mów, że wszystkie są ładne; wbrew pozorom, kiedy obejrzysz kilka zdjęć na pewno zauważysz, że jedne przemawiają do Ciebie bardziej niż inne. W fotografii dziecięcej są osoby, studia preferujące styl prosty, elegancki, nieprzesadzony, a są i takie, które lubią eksplozję dodatków i kolorów. Dotyczy to zarówno fotografów, jak i klientów.
Nie zakładaj więc, że wybierzesz jakiegokolwiek fotografa, pokażesz mu zdjęcia z internetu i on zrobi takie same. Sprawdź jego portfolio i zobacz, czy takie właśnie robi. Zastanów się, czy odpowiada Ci jego styl, stopień retuszu (są tacy, co usuwają każdą niedoskonałość i tacy, którzy zostawiają skórę nietkniętą), sposób obróbki. Kolorystyka i nastrój zdjęć. Najprawdopodobniej, jeśli fotograf reprezentuje dość równy styl – zdjęcia, które potencjalnie od niego dostaniesz będą podobne. Jeżeli wybierzesz bez sprawdzenia portfolio i okaże się, że trafiłaś na fotografa, który lubi zdjęcia dość mroczne – a Ty marzyłaś o świeżych jasnych kadrach – próba dojścia do porozumienia wzbudzi wiele frustracji, i u Ciebie, i u fotografa. Oszczędź sobie tego i sprawdzaj galerie, koniecznie.
sesja noworodkowa Kacper (2)
s(23)

3. Priorytety.

Zastanów się przez chwilę, na czym Ci zależy. Jak w znanym żarcie: może być dobrze i tanio, ale nie będzie szybko, może być szybko i tanio, ale nie będzie dobrze, może być też dobrze i szybko – ale nie będzie tanio 😉 Duża to generalizacja, ale mniej więcej tak to wygląda w każdej branży. Pomyśl więc, czy po prostu chcesz cyknąć parę fotek, ale nie zależy Ci na konkretnym stylu, czy może bardzo zwracasz uwagę na jakość i wtedy cena ma mniejsze znaczenie? Czy będzie to parę zdjęć, które zostaną tylko jako tapeta na telefonie, czy może marzy Ci się fotografia, którą wydrukujesz w metrowym formacie i będzie przez lata wisiała na ścianie w Twoim salonie? Decyduj nie tylko w oparciu o portfolio i ofertę, ale też o priorytety, bo wbrew pozorom – uslugi proponowane przez różnych fotografów baaaardzo różnią się między sobą i zaspokajają różne potrzeby. Ważne jest więc, aby przed wyborem fotografa zastanowić się chwilę i skonkretyzować swoje potrzeby właśnie.

4. Specjalizacje.

Pamiętaj też, że fotograf jest trochę jak lekarz – jeden nie wyleczy wszystkiego. Są fotografowie, którzy specjalizują się w ślubach, są tacy którzy specjalizują się w zdjęciach dziecięcych i rodzinnych, są też Ci, których specjalność to sesja noworodkowa czy ciążowa. Jeżeli więc stawiasz na jakość, zwracaj uwagę na to, w czym dany fotograf jest dobry. Nasze studio jest skoncentrowane niemal wyłącznie na sesjach noworodkowych i ciążowych, sporadycznie wykonujemy też zdjęcia dziecięce i rodzinne. Dzięki temu arsenał sukni do sesji brzuszkowych to ponad 50 sztuk, a liczne akcesoria do zdjęć dla noworodków sprawiają, że nie da się spokojnie przejść przez studio 😉 Wiemy jak obchodzić się z najmłodszymi, mamy niezbędne akcesoria do ich bezpiecznego układania, żele i mydła antybakteryjne, grzejniczki, przewijak, podkłady, chusteczki, pampersy i wiele wiele innych rzeczy skierowanych na konkretne potrzeby naszych klientów. Szkolimy się tylko w obrębie tego tematu, dzięki czemu możemy powiedzieć, że sesja brzuszkowa i noworodkowa to nasza specjalność. Ale… o fotografii ślubnej na przykład nie wiemy prawie nic 😉 Dlatego gdy ktokolwiek pyta nas o reportaż z chrzcin czy ślubu – z przyjemnością odsyłamy do innych fotografów, bo to nie nasz konik.
net sesja noworodkowa trojaczki (7)

5. Napisz lub zadzwoń.

Ale nie od razu po to, by się umówić, chyba że jesteś już w stu procentach przekonana/y. Daj sobie chwilę na to, by poznać miejsce, które planujesz wybrać, szczególnie w przypadku zdjęć tak ważnych, jak sesja noworodkowa, brzuszkowa czy ślubna. To są niepowtarzalne momenty, warto poświęcić im chwilę. Napisz, zadzwoń, zapytaj o ofertę, terminy, dodatkowe produkty. Powiedz na czym Ci zależy lub zapytaj, co oferuje dane studio, czy fotograf. Jak to zazwyczaj u nich wygląda? Jak długi jest czas oczekiwania na sesję, a później na gotowe zdjęcia? Zerknij, może na fb znajdziesz jakieś filmy lub zdjęcia backstageowe, które przybliżą Ci temat. Albo odwiedź siedzibę firmy i porozmawiaj na żywo. Przekonaj się, czy w ogóle są to osoby, z którymi będziesz chciał/a współpracować. Nawet fryzjera, czy kosmetyczkę niektórzy z nas wybierają bardziej w oparciu o atmosferę niż efekty 😀 Każdy fotograf wykonuje swoją pracę nieco inaczej, przyjrzyj się więc wybranej osobie i zerknij, czy to, jak pracuje Ci odpowiada.
_IPF0967

Piękne zdjęcia to wyjątkowa pamiątka na lata. Warto jednak pamiętać, że fotografia to typowa usługa i każdy „usługodawca” oferuje coś innego – inną jakość, inną cenę, inny styl, rodzaj zdjęć i obróbki. Podejmując decyzję nie warto więc kierować się wyłącznie jednym z tych czynników. Są takie chwile w naszym życiu, które już nie powrócą. Szukając osoby, która uwieczni je na zawsze warto więc dobrze zastanowić się, czego naprawdę szukamy i wybrać mądrze.
sesja noworodkowa Krystian (17)
sesja brzuszkowa suknie ciążowe Marta (10)
net sesja z brzuszkiem Małgosia (12)

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *