Kiedy na sesję noworodkową?

W całej mojej 10 letniej na tą chwilę praktyce fotograficznej jest to pytanie, które pojawia się chyba najczęściej.

Kiedy wybrać się na sesję noworodkową?
W jakim wieku robi się sesje noworodkom?
Ile dni powinno mieć maleństwo na sesji noworodkowej?
Kiedy zarezerwować termin na sesję dla noworodka?

Także teraz proszę, krótko i na temat 🙂

Jaki jest optymalny wiek dziecka na zdjęcia noworodkowe?

Sesję noworodkową poleca się wykonać między 5 a 12 dniem życia maluszka. Jest to okres, kiedy mamy już ustabilizowaną sytuację po porodzie, ale maluszek jeszcze (zazwyczaj) nadal dużo i mocno śpi (to kluczowe kwestie), a także jest jak to mówimy „plastyczny” (pewnie pamiętasz, jakie pozycje potrafił przybierać jeszcze chwilę temu w brzuszku).

Należy wziąć pod uwagę, że jeśli dzieciątko przyszło na świat nieco po terminie – dobrze jest celować w ten szybszy czas (5-8 dni po terminie), gdyż takie dzieci zazwyczaj szybciej stają się rozbudzone i aktywne.
W drugą stronę to już niestety tak nie działa, czyli jeśli maluch przyjdzie na świat ciut wcześniej (ale nie jako wcześniak) i stan zdrowia na to pozwala – nadal celujemy maksymalnie w 12 dzień życia.

Tyle statystyki i teorii. W praktyce wiadomo – bywa różnie. Jeśli istnieje cokolwiek, co sprawia, że sesja w tak szybkim okresie po porodzie nie jest możliwa, zdjęcia można wykonać w dowolnym późniejszym czasie. A poprzez „cokolwiek” rozumiemy:
– wszelkie ew. problemy zdrowotne
– zalecenia od lekarza bądź położnej
– skrajna pogoda utrudniająca wyjście z domu
– złe samopoczucie dziecka bądź rodziców
– lub zwyczajne „wolelibyśmy jeszcze poczekać”.
To tylko sesja, nic na siłę! Wasz humor, spokój i samopoczucie są tu najważniejsze.

Należy jednak pamiętać, że im starsze dzieciątko, tym snu może być mniej, może być on delikatniejszy, dziecko może być mniej czułe na układanie, mogą pojawić się kolki, czy problemy z brzuszkiem, które dodatkowo utrudniają sesję. W takiej sytuacji – zdjęcia które wykonamy mogą już nie być „typowo noworodkowe” (ale też – jeśli akurat trafimy w dobry sen – nawet z kilkutygodniowych maluszkiem mogą wyjść zdjęcia jak w pierwszych dniach). Nadal będą piękne, pamiątkowe, ale wszelkie stylizacje i możliwe do wykonania ułożenia będą już dopasowane do pojawiających się potrzeb i możliwości dziecka.

No dobrze, a co z wcześniakami?

Tu jeszcze mocniej w grę wchodzi temat „zdrowie przede wszystkim”. W przypadku wcześniaczków – każda sytuacja jest inna, każda historia inna i nie ma żadnych sztywnych reguł. Kierujemy się więc przede wszystkim zdrowiem, zaleceniami lekarzy, położnych i stanem zdrowia dziecka. Nie obowiązują żadne terminy, żadne rekomendowane tygodnie, nawet waga dziecka nie ma tu znaczenia. Zdarzały się na sesji np. trojaczki, które mając 2 miesiące były już w stabilnym stanie zdrowotnym, ważyły po 1,7-1,9 kg i bez problemu wykonaliśmy im zdjęcia 🙂

Ok, a kiedy umówić się na sesję noworodkową?

Kiedy rezerwować termin? Otóż, najfajniej byłoby jeszcze w końcówce ciąży, teoretycznie na miesiąc-dwa przed planowanym porodem. Jeśli rezerwacja sesji noworodkowej jest jeszcze przed narodzinami maluszka – zawsze polecam rezerwować dzień w okolicach 8-10 dnia po planowanym terminie porodu (liczonego z ostatniej miesiączki lub zaplanowanego cięcia cesarskiego czy terminu wywoływania). Termin taki traktujemy jako orientacyjny i po narodzinach weryfikujemy, czy nadal pasuje 🙂

Czasami rodzice z różnych względów nie chcą lub nie mogą zabookować sesji noworodkowej jeszcze w ciąży. To żaden problem 🙂 Okienka pojawiają się w kalendarzu dość często (ze względu na przekładanie sesji dzieci, które np. urodziły się znacząco wcześniej lub później niż to było planowane). A jeśli nawet by tych okienek nie było – zawsze warto odezwać się na messengera m.me/studiopajewska lub telefonicznie 607-858-536 i postaram się znaleźć jakieś dogodny termin na Waszą sesję.

Podsumowując

Optymalny termin sesji noworodkowej to 5-12 dzień życia maluszka.

Jeśli cokolwiek sprawia, że nie możesz w tym terminie – wybierz późniejszy. Zawsze zdrowie przede wszystkim.
Zawsze postaramy się o jak najlepsze zdjęcia.

Termin najlepiej rezerwuj z wyprzedzeniem, na ok. 8-10 dzień po planowanym terminie porodu.

W razie sytuacji wątpliwych – p[isz lub dzwoń, jestem do Twojej dyspozycji 😀

Pozdrawiam,

Wasza fotografka
Iwona Pajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *